سنگ کورین چیست؟

سنگ کورین یا سنگ مصنوعی، یک ماده غیر طبیعی است که توسط فراوری مواد پلیمری و معدنی ساخته میشود. این متریال اولین بار توسط یک شرکت آمریکایی به نام Do Pont در اواسط قرن ۱۹ تجاری سازی شد که امروزه به solid surface نیز شناخته میشود. از جمله برند هایی که امروزه در تولید این محصول شناخته می شوند عبارتند از: استارون (Staron) و لوته (Lotte) و های مکس (Hi Max).

مواد تشکیل دهنده

آلومینیوم تری هیدرات (ATH) ماده اصلی سازنده این متریال هست که از سنگ بوکسیت به دست می آید و به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ درصد این متریال را تشکیل میدهد.

رزین اکریلیک یا رزین پلی استر دیگر مواد تشکیل دهنده این متریال بوده که به طور معمول بیرنگ است و در حدود ۳۰ درصد از سنگ کورین را تشکیل میدهد که بمانند چسب عمل کرده و سطحی براق و مقاومی را به متریال میبخشد. رزین های اکریلیک  الاستیک بوده و میتواند با حرارت دادن به آن، به صفحات کورین تغییر شکل داد و سطوح خمیده و نرم تولید کرد، اما در برابر اجسام تیز و برنده مقاومت مطلوبی ندارند. رزین های پلی استر مقاومت مطلوب تری در برابر خط و خش دارند اما از قابلیت فرم دهی برخوردار نیستند. بسته به نوع کاربری صفحات می بایست از رزین مناسب استفاده نمود.

پیگمنت ها یا مواد تزئینی رنگی دیگر مواد تشکیل دهنده سنگ کورین است و برای طرح بخشیدن به این سطوح استفاده میشوند.

کاربرد سنگ کورین

تقریبا از این متریال در هر مکانی میتوان استفاده کرد. این متریال عنوان صفحات روی کابینت و جزیره جلوه فوق العاده ای به آشپزخانه شما می بخشد.  برخی شرکت ها از این متریال روشویی های زیبایی برای سرویس بهداشتی و سینک ظرفشویی تولید میکنند. همچنین از این متریال به برای ساخت میز و کانتر ها در  فضای اداری و درمانی نیز استفاده می شود.

مزایا سنگ کورین

این متریال کاملا ضد آب است و میتوان به خوبی از آن به عنوان روشویی و یا سینک ظرف شویی استفاده کرد.

همچنین سطح صاف و بدون خلل و فرج آن قابلیت شستشو خوبی به آن داده و فضایی برای رشد باکتری و قارچ فراهم نمی آورد. به این سبب می توان از آن در محیط های درمانی که نیاز به استریل شدن دارد استفاده نمود.

سطح توپر، یک تکه و یک پارچه آن قابلیت ترمیم مناسبی به آن داده و هر زمان که لازم باشد با پولیش توسط فرد ماهر مانند روز اول درخشان و زیبا می شود.

رنگ بندی های متنوع و تنوع طرح در سنگ های کورین آنها را با هر سلیقه ای سازگار کرده است. امروزه این متریال در تنوع بسیار زیادی از رنگ ها و طرح ها حتی در داخل ایران می توانید بیابید و یا با سلیقه خودتان به صورت اختصاصی توسط برخی از تولید کنندگان داخلی سفارش دهید.

شرایط نگهداری

همانطور که قبلا گفته شد این متریال در برابر خط وخش مقاومت خیلی زیادی ندارد، اما با این حال ترمیم پذیر است. در صورتی که از آن در آشپزخانه استفاده میکنید و در معرض ابزار نوک تیز قرار می گیرد، شما میتوانید هر چند سال یک بار از فرد متخصص بهره گرفته و روی آن را پرداخت کنید تا مانند روز اول درخشان و براق شود.

سنگ های کورین از مواد پلیمری تشکیل شده و در برابر حرارت و حلال های فوری نظیر تینر و استون مقاومت بالایی ندارد. این متریال با هر نوع رزینی تا دمای صد درجه (آب جوش) مقاومت مطلوبی دارد ولی نباید روی آن شعله مستقیم و یا جسم داغلی همانند قابله به صورت مستقیم قرار داد.

مواد شوینده قوی اسید و باز باعث تغییر رنگ و کدری سنگ مصنوعی میشود. با توجه به بافت منسجم و سطح صاف و براق این متریال معمولا نیازی به استفاده از شوینده های قوی نیست و با یک دستمال نم دار به راحتی می توان سطح این متریال را تمیز کرد.

سنگ کورین ای که با رزین پلی استر تولید میشود ترد است و بهتر است بار بیش از حد معمول روی آن وارد نکنید و از ایستادن بر روی آن خودداری فرمایید.

برخی شرکت ها با اصلاح مواد تشکیل دهنده این سنگ های مصنوعی و یا روکش کردن این متریال نقاط ضعف آن را بهبود بخشیدند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *