معرفی سبک گرجی

دوره گرجستان بیش از یک قرن طول کشید و از این رو تأثیرات مختلفی از طراحان و روندهای متفاوتی که در آن دوره دنبال می‌شد، به خود گرفت. در واقع گرجی به خودی خود یک سبک نیست، بلکه دورانی بود که در آن تحولات زیادی در زمینه معماری و طراحی داخلی عصر گرجستان رخ داد.به دلیل تنوع و نوسان بسیار زیاد در سبک هنری که در این دوره یافت می شود، شاید دقیق تر باشد که نام آن را سبک گرجی بگذاریم. علاوه بر معماری و طراحی داخلی، دوران گرجستان، دستاوردهای چشمگیری در هنرهای تزئینی نیز داشت. پیشرفت های فنی و زیبایی شناسی در سفالگری انجام شد، طراحی مبلمان انواع سبک های متمایز و به یاد ماندنی را در خود جای داد.

درست از قطعات منحنی پیچیده گرفته تا خطوط مستقیم ساده کار، همه در داخل خانه ها دیده می شدند.فضای داخلی خانه در تناسب هماهنگ بود و شامل رنگ های آرام، تزئینات و مبلمان طراحی شده خاص بود. تأثیر انقلاب صنعتی در همه جا دیده می شد. افزایش مکانیسم و ​​پیشرفت در تکنیک های رنگ آمیزی منجر به تولید منسوجات مقرون به صرفه و زیباتر شد. طرح‌های متنوعی در دسترس قرار گرفت و در نهایت استفاده از آن رایج شد.کاغذ دیواری ها به صورت انبوه تولید می شدند و بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند. با وجود ثروت جدید از آن در آجر و ساروج و همچنین برای تزئین خانه ها از داخل به خارج ساختمان استفاده شد. نفوذ فرانسه را می‌توان در سبک Regency، یعنی دوره گرجستان متأخر، احساس کرد. رنگ های تزئینی، کاغذ دیواری های پیچیده و سقف های ابری اکنون مد بودند.

مبلمان در اوایل دوران گرجستان

در اوایل دوران گرجستان، مبلمان به‌شدت حکاکی شده و قطعات طلاکاری شده بود که روی آن‌ها از روکش‌های مخمل استفاده می‌شد. سبک سلطنتی به تدریج به خانه های معمولی گسترش یافت. مبلمان ظریف بود و شومینه بخش مرکزی و قلب اتاق را گرفت. آن را با چدن تجهیز کرده بودند و همچنین دارای ستون‌ها و مدال‌هایی حکاکی شده با پرده آتش باشکوه بود.

رنگ ها در اوایل دوران گرجستان

رنگ‌هایی که در دوران گرجستان استفاده می‌شد، کمرنگ و ملایم مانند کرم، مریم گلی، آبی کمرنگ و سبز کمرنگ بود. اگرچه در اوایل دوران گرجستان، رنگ‌های تندی را می‌توان اینجا و آنجا دید، اما معمولاً رنگ‌های مورد استفاده صورتی کمرنگ، آبی و غیره بودند. در خانه‌های ثروتمندان می‌توان طلا و نقاشی‌های دیواری را به عنوان دیوارپوش‌های ترجیحی پیدا کرد. طرح های گل نیز بعدا پیدا شد.

دکوراسیون در اوایل دوران گرجستان

برخلاف سایر دوره ها، طراحی داخلی در دوران گرجستان به دنبال هماهنگی و تعادل بود. بنابراین، هیچ اتاق به هم ریخته پیدا نمی شود. سقف ها بلند بودند و فضای داخلی باید سبک و مطبوع با زمینه چوبی روشن، پالت رنگی ملایم و مبلمان ظریف و همچنین دکور باشد. از نقاشی برای تزیین فضا استفاده می شد. صندلی‌ها در سال‌های بعد از دوران گرجستان راحت‌تر و شیک‌تر شدند.

سبک گرجی متاخر

سبک گرجستانی متاخر، که بیشتر به عنوان سبک Regency شناخته می‌شود، عناصر نئوکلاسیک را به یاد می‌آورد، اما همچنین پذیرای تأثیرات مصری، یونانی، فرانسوی و آسیایی بود. این سبک در تزیینات در مقایسه با اوایل دوران گرجستان بسیار سنگین‌تر بود.فضای داخلی بازتر و سبک تر بود. پنجره ها بزرگتر شدند و نماهای ساختمان با گچ پوشانده شدند. این سبک ها به پلی بین دوران گرجستان و دوره ویکتوریا تبدیل شدند.با این حال، معماری دوره گرجستان تنوع سبک ها و ایده ها را به جا گذاشت. شاهکارهای زیادی از خود به جای گذاشته است و شهرها و همچنین محله های شهری که در آن زمان ایجاد شده اند، هنوز مدل هایی هستند که برای زندگی راحت شهری مورد استفاده قرار می گیرند.خانه های گرجستان برای اوقات فراغت برنامه ریزی شده بود و احساس نور و فضا به حداکثر می رسید.

ورود مدرنیته به سبک گرجی

خانه‌های گرجستان معمولاً از اتاق‌های کوچک و دنج با پنجره‌های زیاد و سقف‌های بلند تشکیل شده‌اند که حس تازگی و فضا را ایجاد می‌کند. هنگام طراحی خانه‌ای که مربوط به دوره گرجستان نیست، اما می‌خواهد زیبایی‌شناسی آن را به تصویر بکشد، ما اغلب به جای انتخاب یک طرح باز، اتاق‌ها را تقسیم بندی می‌کنیم. یک ساختمان گرجستانی پر از جزئیات زیبا است، مانند قرنیزها – و پنجره های ارسی . به این ترتیب، این چیزی است که باید در هنگام برنامه ریزی یک طرح طراحی مورد توجه قرار گیرد.

رنگ ها در سبک گرجی متاخر

گرجی ها علاقه زیادی به رنگ های قوی داشتند، ویژگی که در این پروژه که از پالت رنگی سبز زمردی و آبی عمیق استفاده می کند، تقلید شده است. با این حال، تفسیر ما از پالت گرجی برای یک خانه مدرن اغلب ظریف تر است تا تعادلی بین سبک سنتی گرجی و فضایی دلپذیر و آرام ایجاد کند.

قاب بندی دیوار در سبک گرجی متاخر

تعداد انگشت شماری از ویژگی ها وجود دارد که در تقلید دکوراسیون گرجی بسیار موثر هستند و قاب بندی یکی از بهترین ها است. واقعا پویایی یک اتاق گچ کاری شده را تغییر می دهد و در اتاق نشیمن یا سالن ورودی عالی به نظر می رسد. تقارن و تناسب دو اصل اساسی در زیبایی شناسی گرجی هستند. گرجی ها هنگام تعیین رویکرد خود به فضا، مشترکان بسیار خوبی برای نسبت های ریاضی بودند. می‌توانید انتظار داشته باشید که ساختمان‌هایی را ببینید که با برش‌های دقیق سنگ‌کاری ساخته شده‌اند که شکل یکسانی را در سرتاسر دنبال می‌کنند. نظم در ساخت نماها در این دوران بسیار خوشایند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *