آشنایی با انواع آرماتور

به هنگام خرید آرماتور در بازار ایران، آرماتور ها به سه دسته کلی A1-A4 تقسیم بندی میشوند. نوع A1 معمولا از نوع بدون آج است. آرماتور های A3 معمولا قطر بیش از ۱۰ میلیمتر داشته و دارای مقاومت متوسط هستند و بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان های بتنی  به عنوان آرماتور های اصلی دارند. آرماتور های A4 مقاومت بیشتری داشته ولی کمی شکننده هستند و در برخی شرایط خاص برای ساختمان های بالای ۸ طبقه معمولا استفاده میشوند. جدول زیر نامگذاری آرماتور ها را نمایش می دهد:

نام علمی (رده)
نام در بازار
مقاومت جاری شدن (kg/cm^2)
نوع آج

S240

A1

۲۴۰۰

ساده

S300

A2

۳۰۰۰

آج دار مارپیچی

S400

A3

۴۰۰۰

آج دار جناغی

S500

A4

۵۰۰۰

آج مرکب

آج آرماتور ها

همانطور که در جدول بالا مشخص است به طور کلی میتوان رده آرماتور را از روی شکل آج آنهاشناسایی کرد. تصویر زیر عنواع آج آرماتور های معمول را نمایش میدهد. آرماتور های A4 با آج مرکب به ندرت در بازار یافت میشوند و معمولا برای خرید آنها میبایست از قبل به کارخانه های ذوب آهن سفارش داد چرا که مصرف زیادی ندارند.

کاربرد آرماتور بدون آج A1

آرماتور های بدون آج معمولا در قطر ۶ میلیمتر تولید میشوند. این محصور تنها آرماتوری است که آیین نامه اجازه جوشکاری آن را به شما میدهد، با این حال با توجه به اینکه آج ندارد و نمیتواند در داخل بتن درگیر شود شما مجاز خواهید بود فقط به عنوان دور پیچ حول ستون ها و تیر ها از آن استفاده کنید. همچنین از این آرماتور میتوان جهت اجرای سقف های میلگرد رابیتس، زیر کار نمای سنگی یا سیمانی ساختمان ها و پوشاندن سطح داکت ها به صورت میلگرد-رابیتس استفاده نمود.

کاربرد آرماتور A2

در برخی از منابع از آن به عنوان S340 نیز یاد می شود، ولی آنچه که در ایران تولید می شود مقاومتی برابر با ۳۰۰۰ kg/cm^2 دارد. معمولا دارای قطر ۸ میلیمتر بوده و قابلیت خم پذیری و تغییر شکل مناسبی دارد. بنابرین برای استفاده به عنوان انواع مختلف خاموت عملکرد بسیار مناسبی داشته و توصبه می شود.

کاربرد آرماتور A3

پرکاربرد ترین میلگرد در صنعت ساختمان است و به طور گسترده به عنوان آرماتور های اصلی تیر، ستون و شناژ ساختمان استفاده میشود. از جوشکاری آن میبایست اجتناب کرد و در صورتی که تراکم میلگرد ها در محل اتصال تیر به ستون اجازه اورلب کردن آنها را ندهد، میبایست از روش های جایگزین نظیر کوپلینگ و فورجینگ استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *